Representanter fra Høgskolen i Oslo (HiO) har i sommer vært i London, for å lære om hvordan engelske studiesteder jobber for å sikre tilgjengelighet for funksjonshemmede.
Ifølge en undersøkelse utført av Arbeidsforskningsinstituttet, har et informasjonsprosjekt som skulle bidra til at bedrifter ansatte flere funksjonshemmede gitt få resultater. Undersøkelsen viser samtidig at abeidsgivere som ansetter funksjonshemmede blir mer positivt innstilt til å ansette flere.
Stortinget har vedtatt ny arbeidsmiljølov som trer i kraft 1. januar 2006. - Loven åpner for større press på arbeidstagerne, og kan resultere i at mennesker med funksjonsnedsettelser i enda sterkere grad presses ut av arbeidslivet, sier politisk konsulent i Norges Handikapforbund, Eli Knøsen.
Norges Handikapforbund har innledet et samarbeid med Posten om å få til bedre tilgjengelighet for funksjonshemmede til postkontorer og Post i butikk.
1.juli lanserte Husbanken et nytt grunnlån, som alle kan få til enten å bygge nye eller utbedre gamle boliger. Boligene det gis lån til skal blant annet være universelt utformet, det vil si brukbare for alle.
I en høringsuttalelse om forslag til endringer i regelverket for offentlige anskaffelser, skriver NHF at det offentlige bør bruke sin markedsmakt til å kreve at leverandører både leverer varer og tjenester som kan brukes av alle innbyggere, og at de jobber aktivt for å ansette personer med funksjonsnedsettelser.
I en høringsuttalelse om forslag til ny håndbok for vei- og gateutforming, gir NHF Vegdirektoratet skryt for å legge universell utforming til grunn ved utbygging og utbedring av veier og gater. Likevel mener NHF at direktoratet ikke fullt ut har forstått begrepet universell utforming, som innebærer brukbarhet for alle.
Norges Handikapforbund | Schweigaardsgt. 12 | Postboks 9217 Grønland, 0134 Oslo
Tel: 24102400 | E-post: nhf@nhf.no | Laboremus Software