Helse- og omsorgsministeren bekrefter at regjeringen holder fast ved målsettingen om lovfestet rett til BPA gjennom den nye helse- og omsorgsloven, som kommer i 2010.
Lovfestet rett til BPA har lenge vært et av politikernes uinnfridde løfter til funksjonshemmede. Både regjeringspartiene og opposisjonen har gitt sin tilsutning til funksjonshemmedes BPA-krav. Likevel har regjeringen brukt flere år for å få vedtatt denne retten.
For personer med assistansebehov er BPA helt avgjørende for muligheten til et aktivt og selvstendig liv, og regjeringens gjentatte utsettelser har skapt mye uro.
På bakgrunn av informasjon fra organisasjonene om at regjeringen likevel ikke vil foreslå en rettighetsfesting av BPA-ordningen, ba høyreleder Erna Solberg om en klargjøring av regjeringens syn på saken i et brev til Helse- og omsorgsministeren 24. februar.
Statsråden svarer at regjeringen ikke har skiftet syn vedrørende BPA, men har som målsetting av retten til BPA vil inngå i den nye helse- og omsorgsloven som skal fremmes for Stortinget i løpet av 2010.
Les hele brevvekslingen på departementets nettsider.
Norges Handikapforbund | Schweigaardsgt. 12 | Postboks 9217 Grønland, 0134 Oslo
Tel: 24102400 | E-post: nhf@nhf.no | Laboremus Software